Kamera to najbardziej popularny element monitoringu, bardzo rozpowszechniony i ogólnodostępny. To wystarczy, aby nieskomplikowany system monitoringu spełniający swoje zadanie zbudować samodzielnie i to niewielkim kosztem.

W dużych firmach, biurowcach czy też w zakładach produkcyjnych stosuje się bardzo skomplikowane i rozbudowane systemy monitorujące pracę (i nie tylko) 24 godziny na dobę z możliwością zapisu materiału przez długi okres czasu. W takich systemach wykorzystuje się precyzyjne kamery o wysokiej rozdzielczości, nierzadko z czujnikami podczerwieni i termowizji. Tego typu urządzenia, które spełniają wysokie normy odporności na zniszczenia czy temperaturę, są bardzo drogie zarówno w zakupie, jak i w późniejszym utrzymaniu (konserwacje, regulacje czy naprawy systemów opartych na takich urządzeniach). Kwoty na najbardziej profesjonalne systemy sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ilości potrzebnych urządzeń. Nie trzeba jednak wydawać majątku, aby zabezpieczyć swój dom, garaż, mieszkanie czy niewielkie biuro. Elementy prostego systemu monitoringu można skompletować samodzielnie, wydając stosunkowo niewiele, bo kilka tysięcy złotych.

Kamery są najważniejszym elementem systemu monitoringu. Wybór kamer jest ogromny, a ich ceny wahają się od 100 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy za specjalistyczne kamery stosowane na lotniskach czy w punktach obserwacyjnych. W prostych systemach w zupełności wystarczą dobrej klasy kamery, które można nabyć za kilkaset złotych oraz trochę droższe w przypadku kamer dostosowanych do pracy na zewnątrz, także przy kiepskim oświetleniu. Kilkadziesiąt złotych wydamy jeszcze na zasilacz do kamer (te z górnej półki to koszt 200-300 zł).

Przed instalacją systemu należy zastanowić się, czy system będzie bezprzewodowy czy za pomocą kabla sieciowego. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo wygodne (wystarczy tylko gniazdko 230V do zasilacza) jednak w praktyce okazuje się gorsze. Jest to spowodowane tym, że kamery Wi – Fi mogą mieć problem z jakością połączenia, co sprawia, że pojawiają się problemy z przesyłaniem obrazu. Zwłaszcza, gdy kamer jest więcej, ten problem może się nasilać. Druga sprawa to kwestia bezpieczeństwa – nawet teoretycznie bezpieczne połączenie bezprzewodowe można zakłócić czy przechwycić. Taki system wykorzystany przez niepowołane osoby przyniesie więcej szkody niż pożytku. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja za pomocą kabli sieciowych. Koszt kabla to, w zależności od jego ilości, wydatek rzędu kilkuset złotych.

Aby system działał potrzebny jest jeszcze rejestrator obraz wraz z dedykowanym dyskiem, na którym zapisywane będą dane. Rejestratory i dyski mogą być przystosowane do ciągłego nagrywania lub też uruchamiać się po wykryciu ruchu w polu widzenia kamery. Najtańsze rejestratory kosztują mniej niż 500 zł i mogą współpracować z maksymalnie czterema kamerami. Droższe urządzenia są bardziej wydajne, a te z najwyższej półki, obsługujące nawet 16 kamer, to koszt nawet 3000 – 5000 zł.

Na koniec trzeba zastanowić się czy będziemy chcieli nasz system odpłatnie serwisować. Niewątpliwą korzyścią stałego serwisu jest możliwość dokonywania zmian ustawień i regulacji kamer w ramach opłacanego abonamentu. Odpłatny serwis to także systematyczna kontrola naszych urządzeń przez specjalistów, którzy zapewnią taką konserwację systemu, aby służył nam jak najdłużej. To w końcu uzyskanie wydłużonej gwarancji na zainstalowany sprzęt. Koszty miesięcznego serwisu, w zależności od poziomu rozbudowania systemu, to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.