Co dnia jesteśmy zasypywani informacjami o atakach terrorystycznych, zabójstwach, włamaniach i kradzieżach. Z telewizji wyłania się obraz niespokojnej rzeczywistości. Czy i jak można bronić się przed nadchodzącą falą niebezpieczeństw?

Dobrym pomysłem wydaje się założenie monitoringu. W zasadzie jego zastosowanie jest wszechstronne – od obserwacji domowego podwórka i garażu po całodobowe monitorowanie zakładów pracy, ulic i całych miast.

Niewątpliwą korzyścią numer jeden z posiadania monitoringu jest podgląd obrazu na żywo przez internet tego, co nas interesuje. Możemy całą dobę obserwować nasz dom, kiedy wyjedziemy na wakacje, czy pracowników w naszym biurze, kiedy sami jesteśmy na spotkaniu.

Ale czy monitoring to tylko obserwacja? Oczywiście nie. Monitorowane obiekty cechują się większym bezpieczeństwem mienia. Już sama informacja o tym, że obiekt jest monitorowany może odstraszyć potencjalnych włamywaczy i złodziei. Jeśli jednak tak by się nie stało, to niewątpliwą zaletą monitoringu na swoim obiekcie jest posiadanie materiału dowodowego dla policji, sądu, a nawet ubezpieczalni. Dowody mogą być potrzebne nawet w tak błahych sprawach jak uzyskiwanie odszkodowania po zalaniu. Obraz z kamer będzie bezsprzecznym dowodem na to, co i kiedy działo się w mieszkaniu, domu czy w firmie.

Możliwość zdalnej kontroli pracy i miejsc to następny atut monitoringu. Dostęp przez internet i podgląd on – line zapewniają m. in. ochronę miejsc przed dostępem osób nieupoważnionych czy szybkie wykrywanie sytuacji niebezpiecznych, np. zagrożenia pożarem.

Łatwe przechowywanie i przeglądanie zapisu z monitoringu to także możliwość gromadzenia danych „na wszelki wypadek”.

Czy są jakieś minusy posiadania monitoringu? Na pewno niektórzy ludzie mogą czuć dyskomfort będąc pod ciągłą obserwacją kamery. Czy jest to cena, którą można zapłacić za większe bezpieczeństwo, to już musicie ocenić sami.